Kauza Teplárna Liberec

Standard

 Článek publikován ve Zpravodaji Severu – prosinec 2008

První úspěchy SBD Sever a dalších odběratelů: nižší cena tepla

Jak jsme již avizovali v minulém vydání Zpravodaje Severu v  září, přinášíme další informace o vývoji kauzy drahého tepla v Liberci.

O podobě nové smlouvy rozhodne ERÚ

Společně s výpovědí stávajících smluv na dodávku teplené energie, kterou dostali všichni odběratelé, kteří nesouhlasili s novými cenami a dvousložkovým způsobem jejich účtování, zaslala Teplárna Liberec těmto odběratelům návrh nové kupní smlouvy včetně nových obchodních podmínek. Protože neakceptovala zásadní připomínky k podobě této smlouvy, byla na základě instrukcí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) těmito odběrateli podána žádost na zahájení správního řízení, ve kterém dle zákona rozhodne o nové podobě smluvního vztahu právě ERÚ. Zásadní připomínky odběratelů se týkají způsobu účtování a výpočtu tzv. dvousložkové ceny tepla a nerovnosti účastníků smluvního vztahu, protože návrh kupní smlouvy předložený Teplárnou Liberec a. s. fakticky umožňoval jednostranné řízení smluvního vztahu (jednostranné zvyšování ceny, změny obchodních podmínek bez souhlasu odběratele apod.).

Družstvo podává žalobu na Teplárnu

Odběratelé dosáhli prvního úspěchu ve sporu o platnost ceny v roce 2008. Zástupci Teplárny sice nepotvrdili své pochybení, když cenu tepla chtěli zvyšovat v průběhu prvního čtvrtletí roku 2008 se zpětnou platností od ledna 2008, avšak po složitých jednáních posunuli v listopadu t.r. platnost ceníků z ledna 2008 na 1. 4. 2008. Znamená to, že v prvním čtvrtletí t.r. byla platná cena z  roku 2007, tedy 552,- Kč/GJ včetně 9% DPH.

Protože však nedošlo k dohodě o ceně platnou po 1. 4. 2008, podává SBD Sever na Teplárnu žalobu, kterou se domáhá postupu podle platné kupní smlouvy. Družstvo totiž nepodepsalo nové cenové ujednání (z tohoto důvodu také dostalo výpověď ze smlouvy) a Teplárna si přesto nárokuje svou vyhlášenou cenu tepla. Druhá část žaloby se týká neoprávněného uplatnění cenové doložky od 1. 10. 2008. Toto uplatnění cenové doložky bylo zdůvodněno očekávaným nárůstem cen hlavních surovin na výrobu tepla, přičemž situace na trhu s ropou a potažmo mazutem je právě opačná.

Teplárna se zalekla a zlevňuje

Zatímco původní plány Teplárny směřovaly ke snaze maximalizovat výnosy co největším navýšením ceny tepla, aktivitou družstva a dalších členů sdružení Teplo za 399,90 Kč vzaly tyto plány za své. Namísto brutálního plánovaného zvýšení ceny se Teplárna zalekla a snižuje od 1. ledna 2009 cenu tepla. Toto snížení odůvodňuje snížením ceny mazutu na trhu. Snížení o cca 40 Kč/GJ však považujeme za nedostatečné, neboť je zřejmé, že vůbec nekopíruje snížení cen paliv. Je naopak komické, že po neodůvodněném zvýšení ceny o více než sto korun na gigajoule na neuvěřitelných 698 Kč/GJ ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku dochází nyní ke snížení o pouhých 40 Kč/GJ  Přitom cena ropy klesla na historické minimum za poslední 4 roky, podobný vývoj má i kurs dolaru. Cena tepla v Liberci tak stále zůstává jednou z nejvyšších v celé České republice.

Teplárna Liberec rozeslala na začátku prosince svým odběratelům návrhy nových kupních smluv a obchodních podmínek, včetně návrhu nových cenových ujednání na dvousložkovou cenu tepla. Stalo se to v situaci, kdy právě spor o podobu kupní smlouvy včetně způsobu účtování ceny řeší ERÚ. Teplárna tak nerespektuje nezávislost tohoto úřadu a předkládá nové návrhy smluv bez ohledu na dosud neukončené správní řízení v této věci.

Forenzní audit bude

Poté, co se povedlo Stavebnímu bytovému družstvu Sever a dalším členům sdružení Teplo za 399,90 Kč prosadit v zastupitelstvu města vypracování forenzního auditu Teplárny Liberec, iniciovalo město Liberec jednání, jehož výstupem je definice otázek, na které by měl audit odpovědět. Město vypracuje návrh zadání výběrové řízení na dodavatele tohoto auditu, neboť v otázce výběru auditorské společnosti nepanuje zatím shoda.

Zůstává jen vyhrožování

Zoufalé chování představitelů Teplárny vyústilo v neustálé vyhrožování přerušením dodávky tepla od 1. ledna 2009, pokud nedojde k podpisu kupních smluv. Jako důvod udávají, že bez podepsané smlouvy nelze teplo dodávat a Teplárna by byla vystavena nebezpečí pokuty od Státní energetické inspekce. Veškerou vinu za nepodepsání smluv a tím i následné odpojení svalují na zástupce odběratelů. Toto stanovisko Teplárny, které připomíná vydírání, je rovněž v přímém rozporu s tím, co zástupci Teplárny přislíbili veřejně zastupitelům města na  jednání zastupitelstva 25. 9. 2008. Zde uvedli, že dodávky tepla kvůli neuzavřeným smlouvám nepřeruší a teplo budou dodávat i bez uzavřených smluv. „Rozhodně nechceme vystavit odběratele tomu, že by měli mít zimu, nikdy jsme nepohrozili tím, že jim vypneme, a nikdy to neuděláme. To by bylo nezodpovědné.“, řekl na tomto jednání předseda dozorčí rady Teplárny Liberec Ing. Václav Hrach (viz str. 74 zápisu – pozn. celý zápis z jednání zastupitelstva o kauze teplo je k dispozici na www.liberec.cz).

K přerušení dodávek tepla však nedojde, neboť dle informace ERÚ vydá tento úřad v nejbližší době předběžné opatření, na základě kterého bude dodávka tepla zajištěna i bez sjednané kupní smlouvy až do doby rozhodnutí ERÚ.

O dalším vývoji kauzy Vás budeme informovat.

                                                                                                                                  Petr Černý