Teplárna: výpověď smlouvy a rušné prázdniny

Standard

článek publikován ve Zpravodaji Severu – září 2008

Jak jsme čtenáře Zpravodaje Severu informovali v minulém čísle, přinášíme další aktuální informaci o vývoji kauzy cen tepla z Teplárny Liberec a.s.

Teplárna vypověděla smlouvy

Reakcí Teplárny na odmítavý postoj SBD Sever a dalších členů sdružení Teplo za 399,90 Kč podepsat dodatky k platným kupním smlouvám a nová cenová ujednání pro tento rok, bylo hromadné rozeslání výpovědí stávajících kupních smluv na dodávky tepla. Ve výpovědi Teplárna  uvádí, že nemá zájem na přerušení dodávek tepla a k výpovědi ji nutí jen současná legislativa. Ta stanovuje, že není možné, aby část klientů měla cenu jednosložkovou a část dvousložkovou.  SBD Sever i další členové sdružení považují tento krok za bezprecedentní nátlak, neboť nebezpečí, že domácnosti budou bez tepla, lze oddálit jen podpisem nevýhodných a jednostranně zaměřených smluv.

Návrh nových smluv není akceptovatelný

Společně s výpovědí obdržely všechny dotčené subjekty i návrhy nových kupních smluv, včetně návrhu nových dodacích podmínek. Stavební bytové družstvo Sever informovalo Teplárnu Liberec, že své konkrétní připomínky ke smlouvě a dodacím podmínkám zpracuje a předloží nejpozději do 15. září 2008. Už nyní však lze říci, že návrh nové smlouvy, tak jak byl Teplárnou předložen, není pro SBD Sever akceptovatelný, neboť jednotlivá ustanovení v podstatě umožňují Teplárně Liberec jednostranně řídit smluvní vztah. V návrhu se počítá nejen s nepřehledným stanovením dvousložkové ceny tepelné energie, ale také s tím, že Teplárna může kdykoli jednostranně změnit nejen cenu dodávaného tepla, ale i sjednané množství. V neposlední řadě může jednostranně kdykoliv změnit samotné obchodní podmínky.

Fakturace stále nedořešena

Ani v otázce fakturace ceny tepla za letošní rok nedošlo k žádnému posunu. Členům sdružení Teplo za 399,90 Kč jsou stále zasílány faktury s cenou tepla, kterou nikdo z členů sdružení neodsouhlasil, neboť nedošlo k podpisu cenového ujednání pro tento rok. Přestože Teplárna by měla tento spor řešit žalobou, dosud žádnou žalobu nepodala. Členové sdružení se s případem obrátili na Finanční ředitelství v Ústí nad Labem, neboť zde existuje podezření, že neoprávněnou fakturací zkresluje Teplárna Liberec výsledky svého hospodaření.

Teplárna vyrazila do boje s manipulativním letákem

Jak se postupem času ukazuje, nejvyšší prioritou současného vedení Teplárny Liberec je zavedení dvousložkové ceny tepla. Změna způsobu účtování ceny tepla rozdělením této ceny na složku pevnou a spotřební umožní Teplárně Liberec zcela eliminovat riziko teplého počasí, neboť toto riziko ve dvousložkové ceně tak, jak ji Teplárna navrhuje, zaplatí spotřebitel.

Teplárna se pokusila obejít družstvo i ostatní správce se zavedením dvousložkové ceny tím, že rozeslala přímo do jednotlivých domácností  letáky, které zmiňují výhody systému dvousložkové ceny s možností dosažení úspor. V letáku Teplárny se například uvádí: „Při tuhé zimě můžete mít vysoké nedoplatky. Již při poklesu roční průměrné venkovní teploty o 1 až 2 stupně přicházíte s jednosložkovou cenou v průměrně velkém bytě o 1000 Kč“. Na jednotkové ceně za gigajoule odebraného tepla však „vydělá“ pouze ten, kdo se bude chovat nehospodárně a jeho absolutní spotřeba tepla bude vysoká.

Vzhledem k tomu, že v tomto roce existuje v Liberci část odběratelů, které je účtována cena dvousložková a další část odběratelů s jednosložkovou cenou, nebude na konci roku problém provést porovnání výsledků účtování obou cen s jasným výsledkem, který způsob je pro spotřebitele výhodnější a za jakých vnějších podmínek.

Předražování tepla projednával Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny

Přetahování  s Teplárnou o způsob účtování ceny však trochu odsouvá do pozadí hlavní  téma sporu, kterým stále zůstává výše ceny za teplo jako takové bez ohledu na to, bude-li jednosložková nebo vícesložková. SBD Sever stejně jako další členové sdružení už v minulosti upozornili na podezření z nekalých praktik Teplárny spočívající v údajném umělém navyšování nákladů. Ty se pak promítají do regulované ceny tepla, kterou bezezbytku zaplatí spotřebitel. S tímto podezřením se sdružení „Teplo za 399,90 Kč“  již na jaře tohoto roku obrátilo na všechny zainteresované státní instituce, mezi nimi i na Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Ten se celou problematikou opakovaně a podrobně zabýval a v srpnu vydané tiskové zprávě konstatoval, že v mnoha teplárnách v ČR skutečně dochází k nekontrolovatelnému předražování cen za teplo v řádech desítek procent. (informace o tiskové zprávě kontrolního výboru PS přinášíme na jiném místě Zpravodaje).

Řešením je forenzní audit Teplárny

Rozptýlit nebo potvrdit pochybnosti o oprávněnosti ceny v Teplárně Liberec může jen nezávislý hloubkový forenzní audit (zaměřen na odhalování případné nelegální činnosti),  k jehož provádění v teplárnách vyzvali i poslanci. Provedení forenzního auditu požadují i členové sdružení „Teplo za 399,90 Kč“. Vedení Teplárny Liberec se postavilo k možnosti provedení tohoto auditu „vstřícně“, když v dopise adresovaném členům sdružení Teplo za 399,90 Kč nadiktovalo takové podmínky pro jeho provedení, že tyto podmínky nelze akceptovat. Teplárna například požaduje, aby auditor byl vybrán komisí, kde by představitelé Teplárny měli zajištěnu většinu členů,  výsledky auditu by měly být neveřejné, auditor by odpovídal pouze na předem formulované otázky a odchylkou v ceně do 10% by se vůbec nezabýval. Další podmínkou, kterou si Teplárna klade je okamžité stažení všech podnětů k šetření v této věci u příslušných státních úřadů a institucí, na což však není možné přistoupit.

O dalším vývoji budeme čtenáře Zpravodaje Severu informovat.

                                                                                                          Petr Černý

Šok: cena tepla z Teplárny:  bez dvou korun sedm set za gigajoule

Krátce před uzávěrkou tohoto vydání Zpravodaje jsme obdrželi oznámení o změně ceny tepla z Teplárny Liberec, která od října tohoto roku zvyšuje cenu tepla už na 698,15 Kč/gigajoule. V roce 2007 byla cena tepla v úrovni 532 Kč/Gj a od 1. ledna 2008 účtuje Teplárna Liberec cenu 593,-Kč/gj.