V našem domě již vzniklo společenství vlastníků s právní subjektivitou, máme vlastní výbor a stanovy. Náš výbor uvažuje, že by naše společenství mohlo začít podnikat, abychom si vydělali na nezbytné opravy. Je to vůbec možné?
Tuto problematiku upravuje zákon o vlastnictví bytů (zák. 72/1994 Sb. ve znění pozdějších předpisů – zejména novela č. 451/2001 Sb.), konkrétně v § 9 odst. 1, kde se výslovně uvádí: „ Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám. Společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory pouze k účelům uvedeným ve větě první“.
Z výše uvedeného vyplývá, že společenství může například pronajmout společné částí domu, může dodávat teplo z vlastní kotelny i jiným fyzickým a právnickým osobám, může provádět činnosti, které souvisejí se společnými částmi domu. Společenství však v žádném případě nemůže provádět žádnou soustavnou podnikatelskou činnost za účelem dosažení zisku (nebo ztráty), která je upravena živnostenským či jiným zákonem, například obchodovat, vyrábět nějaké výrobky či provozovat restauraci apod.
Petr Černý – jaro 2006
Comments are closed.