Rozhovor s předsedou představenstva SBD Sever a jeho ředitelem panem Petrem Černým
Na jarním shromáždění delegátů v květnu tohoto roku proběhly mj. i řádné volby do představenstva družstva. Nově zvoleným představenstvem byl předsedou družstva pro nadcházející čtyřleté volební období opětovně zvolen dosavadní předseda družstva pan Petr Černý. Při této příležitosti mu redakce Zpravodaje Severu položila několik otázek.
Pane předsedo, v čele Stavebního bytového družstva Sever stojíte již pátý rok. Jak byste zhodnotil těch uplynulých pět let činnosti družstva?
Není žádným tajemstvím, že téměř každé tradiční velké bytové družstvo je v současnosti významně ovlivněno realizací převodů bytů do vlastnictví na základě zákona o vlastnictví bytů. Naše družstvo vždy patřilo k družstvům s vysokým počtem převedených bytů do vlastnictví svých členů. Můžeme říct, že i přesto, že zájem o převody zejména v posledních třech letech výrazně poklesl, na mnoha domech vznikají samostatné právnické osoby společenství vlastníků jednotek.
Zatímco před pěti lety fungovalo na bývalých domech Severu celkem 26 společenství vlastníků, v současnosti jich družstvo spravuje již 94. S tímto vývojem jsme počítali již od začátku nového tisíciletí a na tomto základě jsme v minulosti postavili koncepci rozvoje družstva a podnikatelský záměr. V tomto podnikatelském plánu jsme se soustředili na naplnění cíle poskytovat komplexní servis v oblasti správy bytových domů jako jediného reálného předmětu podnikání, a to bez ohledu na právní formu těchto domů. V praxi to znamená, že spravujeme nejen domy ve svých domovních samosprávách, ale také společenství vlastníků jednotek či například jiná menší bytová družstva.
Jak se daří naplňovat cíle tohoto záměru?
Myslím, že se nám daří v této oblasti naplňovat naše záměry. Po novele zákona o vlastnictví bytů v roce 2001, která zakotvila do zákona právní subjektivitu společenství, měly některé domy v úmyslu ukončit správu naším družstvem a zajistit si tyto služby jiným způsobem. Několik domů tehdy skutečně spolupráci s družstvem ukončilo. Naším cílem tak bylo zamezit odlivu zájmu o naše služby, takže jsme se snažili zlepšit jejich rozsah, kvalitu i nabídnout něco navíc. Také jsme se rozhodli využít svého potenciálu a nabídnout své služby též mimo okruh bývalých nebo současných „severáckých“ domů. Dnes můžeme s uspokojením říci, že počet spravovaných domů naším družstvem stále stoupá a že o naše služby je zájem.
Čím se snažíte zaujmout?
Vždy jsme se snažili, abychom k běžným činnostem, které se správou bytového fondu souvisejí, nabídli nějakou přidanou hodnotu. Začali jsme zrušením úředních dnů, těch dříve tradičních pondělků a střed, a vybudováním zákaznického centra přímo v sídle družstva. Byli jsme první firmou v oblasti správy nemovitostí a prvním bytovým družstvem, které mělo vlastní webové stránky a následně jsme umožnili zájemcům přímý vstup do privátní zóny těchto stránek, kde každý může získávat aktuální informace o svém domě či bytu a mít tak stálý přehled o všem důležitém, co se v domě z hlediska jeho správy odehrává.
Pro všechny domy ve správě našeho družstva nabízíme výhodné pojištění nemovitosti rámcovou pojistnou smlouvou za výhodné ceny pojistného, díky čemuž se dá ušetřit několik desítek korun na jeden byt měsíčně. Pro domy, které mají zájem o rekonstrukci či větší opravy jsme schopni zajistit výhodné úvěrové podmínky pro případ financování úvěrem, stejně jako v současnosti zajišťujeme zpracování žádostí o dotace, ať už z programu Panel nebo z programu Oprav vad panelové výstavby. Samozřejmostí je zajištění cash-poolingu pro společenství vlastníků jednotek, díky kterému mají zajištěno lepší úročení vlastního běžného účtu svého domu. Také se snažíme zajišťovat poradenství v oblasti aplikace zákona o vlastnictví bytů, neboť tento zákon byl po dobu své platnosti již mnohokrát novelizován, a to i v základních otázkách, jako jsou například pravidla pro hlasování o opravách.
Navíc díky velkému objemu spravovaných bytů jsme schopni velké množství procesů provádět nízkými náklady, což má velmi příznivý dopad na cenu našich služeb.
Kolik bytů nebo domů vlastně družstvo v současnosti spravuje?
Aktuálně spravujeme již přes 6.750 bytů a více než 1.200 nebytových prostor, zejména řadových garáží. Družstevních domů – tak zvaných domovních samospráv spravujeme 75, dále spravujeme 94 domů ve společenství vlastníků jednotek a několik domů ve vlastnictví jiných bytových družstev.
Jakým směrem se bude družstvo ubírat v budoucnu?